İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini tanıdı. İşte bu yüzden önemli.


İspanya, İrlanda ve Norveç Salı günü resmen Filistin devletini tanıdı; bu, Gazze Şeridi’ndeki sivil ölümleri ve insani kriz nedeniyle uluslararası öfkenin körüklediği, uzun süredir devam eden Filistin özlemine doğru bir adımdı. İsrail’in saldırısı.

İki Avrupa Birliği ülkesi ve Norveç’in ortak kararı, Filistin devletinin diğer AB ülkeleri tarafından tanınmasına ivme kazandırabilir ve İsrail’in izolasyonunu derinleştirerek Birleşmiş Milletler’de daha ileri adımlar atılmasını teşvik edebilir.

Avrupa duyuruları nasıl ve neden önemli olabilir?

İspanya, İrlanda ve Norveç’in hamlelerinden önce, 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nin yedi üyesi, Filistin devletini resmen tanımıştı. Bunlardan beşi, bloğa katılmadan önce Kıbrıs’ın yaptığı gibi 1988’de tanındığını açıklayan eski doğu bloku ülkeleri. İsveç’in tanınması 2014 yılında geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve diğer Batılı ülkeler, Orta Doğu’nun en zorlu çatışmasına çözüm olarak İsrail’in yanında var olacak bağımsız bir Filistin devleti fikrini desteklediler, ancak Filistin devletinin müzakere yoluyla varılacak bir çözümün parçası olması gerektiğinde ısrar ediyorlar. 2009’dan bu yana ciddi bir müzakere yapılmadı.

Her ne kadar AB ülkeleri ve Norveç mevcut bir devleti tanımasa da, sadece bir devletin olma ihtimalini tanımıyor olsa da, sembolizm Filistinlilerin uluslararası duruşunun güçlenmesine yardımcı oluyor ve savaşın sona erdirilmesine yönelik müzakerelerin başlatılması için İsrail üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Ayrıca bu hamle, 6-9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Orta Doğu meselesine daha fazla önem kazandırıyor.

Sahada bir şey değişecek mi?

Düzinelerce ülke Filistin devletini tanırken, büyük Batılı güçlerin hiçbiri bunu yapmadı ve üç ülkenin hareketinin ne kadar fark yaratacağı belirsiz.

Yine de onların tanınması, mücadelelerine uluslararası meşruiyet kazandırdığına inanan Filistinliler için önemli bir başarıya işaret ediyor. Norveç, Filistin ilişkileriyle ilgili temsilciliğinin ofisini büyükelçiliğe dönüştüreceğini söyledi ancak İrlanda ve İspanya’nın ne yapacağı henüz belli değil.

Kısa vadede sahada çok az değişiklik olması muhtemeldir. Barış görüşmeleri durdu ve İsrail’in katı hükümeti Filistin devletine karşı ayaklandı.

İsrail’in tepkisi ne oldu?

Filistinlileri uluslararası alanda meşrulaştırmaya yönelik her türlü adımı reddeden İsrail, geçtiğimiz hafta kararını açıklamasının ardından İrlanda, Norveç ve İspanya’daki büyükelçilerini geri çağırdı.

Başbakan Binyamin Netanyahu video açıklamasında “Birkaç Avrupa ülkesinin Filistin devletini tanıma niyeti terörizme bir ödüldür” dedi.

İsrail, üç Avrupa ülkesinin attığı adımlara benzer adımların Filistin’in pozisyonunu sertleştireceğini ve müzakere sürecini baltalayacağını söyleyerek, tüm sorunların müzakereler yoluyla çözülmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Yaklaşık 140 ülke Filistin devletini tanıdı; bu rakam Birleşmiş Milletler üyelerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Bazı büyük güçler, Gazze’nin Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı’na göre 36.000’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açan İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısının sonuçlarına ilişkin protestoların ortasında duruşlarının değişebileceğini belirtti. Bakanlık, sayımlarında savaşçı olmayanlarla savaşçılar arasında ayrım yapmıyor. İsrail, saldırıyı, militanların Gazze sınırından İsrail’e baskın yaparak 1.200 kişiyi öldürdüğü ve yaklaşık 250 kişiyi rehin aldığı 7 Ekim’de Hamas liderliğindeki saldırının ardından başlattı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Hamas Gazze’de kaldığı sürece Filistin devletinin tanınmasının mümkün olmayacağını, ancak bunun İsrail’in Filistinli liderlerle müzakereleri devam ederken gerçekleşebileceğini söyledi.

Fransa, prensipte bu fikre karşı olmasa da, Filistin devletini tanıma konusunda diğer ülkelere katılmaya hazır olmadığını belirtti. Almanya şimdilik Filistin devletini tanımayacağını açıkladı.Source link

Leave a Comment